Celem tego artykułu jest nakreślenie pewnych kwestii związanych z prowadzeniem sprzedaży w sieci internet. Zasygnalizowane w tym artykule tematy postaram się rozwijać w kolejnych wpisach.

W 2002 roku rynek sprzedaży internetowej w Polsce wynosił ok 300 mln zł, dla większości polskich przedsiębiorców Internet nie była to przestrzeń w której chcieliby się znaleźć.

Kolejne lata cechował dynamiczny i stały rozwój, a rok 2012 to już wartość sprzedaży przez Internet w Polsce na poziomie 21 mld zł, na świecie w tymże roku sprzedaż internetowa B2C (Business To Client) wyniosła 1 bln $ (dane eMarketer). W obecnym roku tendencja wzrostowa się utrzymuje i według szacunków SMB, Kelkoo i Forrester Research ma wynieść 26 mld zł.

Rynek e-commerce jest jednym z dynamiczniej rozwijających się dziedzin gospodarki i rośnie w ogromnym tempie. Ocenia się ,że wartość rynku e-commerce za rok przekroczy 5 % całej sprzedaży. Ogromny udział w rynku e-commerce mają platformy sprzedaży grupowej oraz systemy aukcyjne.

Dotychczas wśród klientów spotykaliśmy się z ugruntowanym przekonaniem ,że sklep internetowy jest bardzo tani w utrzymaniu. Pogląd taki zapewne utrwaliły nachalne kampanie reklamowe dużych firm hostingowych reklamujących swoje produkty hasłem “sklep internetowy już od 50 zł na miesiąc”. To niestety jest zbyt piękne aby było prawdziwe, koszty prowadzenia sprzedaży w internecie nie kończą się na dzierżawie oprogramowania.

Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uruchomienie sklepu internetowego? Inwestycja w domenę, oprogramowanie sklepu i serwer to dopiero początek kosztów jakie należy ponieść i stanowi zazwyczaj promil ogółu wydatków. Kluczowym kosztem jest ten związany z promocją. Umiejętnie poprowadzona kampania marketingowa decyduje o sukcesie naszego przedsięwzięcia. Warto poświęcić czas lub środki na analizę konkurencji i badania rynku które odpowiedzą nam na pytanie – które z narzędzi marketingowych i nośników reklamy okażą się skuteczne i pozwolą dotrzeć do potencjalnych klientów przy jak najniższym nakładzie finansowym.

Wbrew stereotypom rozpocząć należy od stworzenia strategii marketingowej, określenia i możliwie najdokładniejszym opisaniu naszego potencjalnego klienta. Następnie należy znaleźć miejsca gdzie możemy dotrzeć do atrakcyjnej dla nas grupy docelowej i stworzyć odpowiednie nośniki reklamy i komunikaty. Platforma e-commerce (sklep internetowy) jest tylko narzędziem sprzedaży i jego design oraz funkcjonalność powinien być odpowiedzią na potrzeby naszych klientów, ale też powinien być ściśle wpisany w realizowaną przez nas kampanię reklamową. Bardzo często proces ten przebiega odwrotnie, posiadamy sklep internetowy i do niego staramy się dopasować rozmaite działania które często są niespójne.

Najskuteczniejszym działaniem zazwyczaj jest synteza kilku metod promocji które pozwolę sobie opisać szerzej w kolejnych wpisach, warto wymienić kluczowe: pozycjonowanie, kampanie PPC, email marketing, social marketing. Działania marketingowe poza efektywnością i zasięgiem mają kluczowy w fazie inkubacji element, mianowicie czas oddziaływania czy raczej moment bezwładności – opóźnienie jakie występuje od momentu rozpoczęcia działań do czasu osiągnięcia zakładanych efektów. Efekt ten jest odczuwalny najczęściej w przypadku pozcycjonowania organicznego w wyszukiwarce, gdzie na efekty przyjdzie nam czekać od miesiąca do kilku, w zależności od popularności branży w jakiej działamy. Podczas realizacji kampanii reklamowych ważnym elementem jest analityka, czyli mierzenie efektywności naszych działań (ROI – return on investmentzwrot z inwestycji). Najczęściej osoby odpowiedzialne za promocję realizują intuicyjnie szereg działań w internecie, jednak nie potrafią zmierzyć ich zasięgu czy efektywności.

Kolejnym kosztem którego nie da się uniknąć jest stworzenie bazy produktów. Jest to element któremu warto poświęcić sporo uwagi. Dobrze stworzony opis produktu oraz duża ilość dobrej jakości zdjęć to fundament sprzedaży internetowej.

Należy również pamiętać ,że sklep internetowy to nie tylko technologia i promocja, wpływ na wysokość naszych zysków ma m.in. forma prawna działalności, model podatkowy jaki wybierzemy a także od partnerów którzy będą wspólnie z nami prowadzić sprzedaż: dostawcy produktów, hosting czy firma spedycyjna.